19 października 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie Generatora Nauki GEN w Jaśle. Firma Rama miała swój mały wkład w realizację tej inwestycji. Do najciekawszych możemy zaliczyć stanowisko łazik marsjański, które ma za zadanie przybliżyć sposób badania innych planet za pomocą robotów i zdalnie sterowanych maszyn. Równie ciekawym stanowiskiem jest komora mgłowa. Model ma przekazywać informację o powszechności promieniowania jonizującego, które w każdej chwili wielokrotnie przenika przez ciało człowieka. Urządzenie pokazuje tor przelatujących cząsteczek, które mimo że wszechobecne, normalnie są niewidzialne.
Kolejnym stanowiskiem są półkule magdeburskie. Stanowisko zwraca uwagę na ciśnienie atmosferyczne wywierane przez powietrze. Stanowisko rzuty na Marsie demonstruje różnice w oddziaływaniu siły grawitacji na różnych planetach. Poza ww. stanowiskami braliśmy udział również w wykonaniu układu słonecznego. Model rakiety stanowiska spóźnione instrukcje wskazuje trudności w sterowaniu urządzeniami, które są od nas znacznie oddalone, np. znajdują się na innej planecie i ich obsługa odbywa się z kilkusekundowym opóźnieniem.
Główną inspiracją dla przestrzeni ekspozycyjnych było trzech wybitnych naukowców związanych z Jasłem: Hugo Steinhaus, Ignacy Łukasiewicz oraz Rudolf Weigl. Dlatego też 62 stanowiska, w większości interaktywne ekspozycyjne dotyczą przede wszystkim: matematyki, chemii oraz biologii.
Otwarcie GENu było jednym z miejskich działań w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza, Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Co ważne, Ignacy Łukasiewicz obok Hugona Steinhausa oraz Rudolfa Weigla – jest jedną z trzech postaci związanych z Jasłem, które były inspiracją dla przestrzeni ekspozycyjnych Genu. Generator Nauki powstał w ramach projektu Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.
Więcej o samym otwarciu Generatora Nauki