Pomieszczenia z płyt warstwowych – uwagi wykonawcy – wady i zalety
Większość rozwiązań pt. pomieszczenia na hali przemysłowej to konstrukcja stalowa wypełniona ściankami przestawnymi. W naszej praktyce trafiliśmy na zadanie – wykonać pomieszczenie z płyt warstwowych oparte na fińskim systemie zabudowy. Dostaliśmy kontener z kompletem elementów i dokumentację. Czyli „IKEA”. Złóż to sam. Poniżej nasze uwagi po zrealizowaniu tematu: pomieszczenia z płyt warstwowych.
- W stosunku do zabudowy ściankami przestawnymi InLiko potrzebna jest większa powierzchnia, aby rozłożyć wszystkie elementy zabudowy.
- Potrzebny jest ciężki sprzęt – wózki widłowe, suwnica lub dźwig (duże wymiary i duży ciężar płyt).
- Analogicznie w obu systemach konstrukcja stalowa – w systemie InLiko – ukryta w ściankach, w systemie fińskim – widoczna między płytami.
- Montaż płyt na wpust i pióro – z jednej strony wygodny, z drugiej w warunkach budowy wszelkie docinanie wymiarów jest trudniejsze.
- System InLiko pozwala na prowadzenie instalacji (zwłaszcza elektrycznych w ścianach, system fiński – instalacje naścienne).
- InLiko – wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej dla grubości ścian 100 mm, system fiński poprawia izolacyjność przez stosowanie płyt wielowarstwowych o zwiększonej grubości (aż do 4 warstw i 240 mm grubości).
- W przypadku uszkodzenia jednego wbudowanego elementu – dużo trudniejsza wymiana.
- Mała elastyczność w przypadku przebudowy – zmiany wymiarów – demontaż dużych elementów z wyciętymi otworami – system InLiko to moduły szerokości do 120 cm, tutaj kilka metrów.
- Pozornie szybszy montaż – stawiamy duże elementy. Jednak ich rozmiary skutkują większą ekipą montażową. System InLiko pozwala na pracę ekipami 2-3 osobowymi. Tutaj jest to minimum 4 osoby.
Poniżej kilka zdjęć z realizacji tematu: pomieszczenia z płyt warstwowych
Pomieszczenia z płyt warstwowych, fot. 1
Pomieszczenia z płyt warstwowych, fot. 2
Pomieszczenia z płyt warstwowych, fot. 3