Ogólne zasady oznaczania działań informacyjno-promocyjnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej
We wszystkich działaniach informacyjnych i promocyjnych skierowanych do beneficjentów, potencjalnych beneficjentów i opinii publicznej popularyzujących wsparcie działania ze środków Europejskich zapewniona jest identyfikacja wizualna danego Programu Operacyjnego i Unii Europejskiej (UE) poprzez stosowanie odpowiednich znaków. Szczegółowe wymagania, co do odpowiednich znaków określone są w rozporządzeniu.
W okresie realizacji operacji/projektu beneficjent informuje opinię publiczną o pomocy otrzymanej z UE za pomocą informacji zamieszczonej np. na stronie internetowej beneficjenta czy poprzez tablice informacyjne. Wszystkich beneficjentów obowiązuje poinformowanie opinii publicznej o celu operacji/projektu i wsparciu z UE poprzez odpowiednie oznaczenie.
Dozwolone jest umieszczenie logo beneficjenta, lokalnej grupy działania, herbu/logo województwa lub gminy pomiędzy znakami Unii Europejskiej. W zestawie kilku znaków logo Unii Europejskiej zawsze występuje po prawej stronie. W przypadku pozostałych logotypów/dodatkowych znaków, których zamieszczenie jest potrzebne, można je zamieścić poza zestawieniem (poza linią logotypów). W zestawieniu znaków nie mogą być umieszczane logotypy wykonawców, którzy wykonują działania w ramach operacji, ale nie są beneficjentami.
Uwaga! Jeśli w zestawieniu lub na materiale występują inne znaki (logo), to flaga Unii Europejskiej ma przynajmniej taki sam rozmiar, mierzony w szerokości bądź wysokości, jak największe z pozostałych znaków.
Ogólne zasady oznaczania działań informacyjno-promocyjnych w formie tablicy informacyjnej
W miejscu realizacji operacji, w widocznym miejscu należy umieścić tablicę informacyjną. Tablica musi zawierać: nazwę beneficjenta, tytuł operacji, cel operacji, zestaw logotypów – w szczególności logo UE i logo programu/projektu.
Jak duża musi być tablica informacyjna?
Wielkość tablicy powinna zależeć od charakteru operacji i lokalizacji tablicy. Minimalny rekomendowany rozmiar tablicy to format A3 (297 x 420 mm). Należy zwrócić uwagę, aby logotypy i informacje były czytelne. Jeżeli tablica jest położona w znacznej odległości od miejsca, gdzie mogą znajdować się odbiorcy, to jej powierzchnia powinna być odpowiednio większa, tak aby wszyscy mogli łatwo zapoznać się z jej treścią. W przypadku projektów związanych ze znacznymi inwestycjami infrastrukturalnymi i pracami budowlanymi powierzchnia tablicy nie powinna być mniejsza niż 3 m2.
Kiedy należy umieścić tablicę informacyjną i na jak długo?
Tablicę informacyjną należy umieścić w momencie faktycznego rozpoczęcia robót budowlanych lub infrastrukturalnych. Jeśli operacja rozpoczęła się przed uzyskaniem dofinansowania, tablica
powinna stanąć bezpośrednio po podpisaniu umowy lub decyzji o dofinansowaniu (nie później niż dwa miesiące od tej daty). Tablica informacyjna powinna być wyeksponowana przez okres trwania prac aż do zakończenia operacji. Obowiązkiem beneficjenta jest dbanie o jej stan techniczny i o to, aby informacja była cały czas wyraźnie widoczna. Uszkodzoną lub nieczytelną tablicę należy wymienić lub odnowić.
Gdzie umieścić tablice informacyjne?
Tablicę informacyjną powinieneś umieścić w miejscu realizacji projektu – tam, gdzie prowadzone są prace budowlane lub infrastrukturalne. Wybierz miejsce dobrze widoczne i ogólnie dostępne, gdzie największa liczba osób będzie miała możliwość zapoznać się z treścią tablicy. Jeśli prowadzisz prace w kilku lokalizacjach, należy ustawić kilka tablic w kluczowych dla operacji miejscach. W przypadku inwestycji liniowych (takich jak np. drogi, ścieżki rowerowe etc.) powinieneś przewidzieć ustawienie przynajmniej dwóch tablic informacyjnych na odcinku początkowym i końcowym. Tablic może być więcej w zależności od potrzeb. Tablice nie powinny zakłócać ładu przestrzennego, a ich lokalizacja i jakość powinny być zgodne z lokalnymi zasadami dotyczącymi przestrzeni publicznej.
W uzasadnionych przypadkach można zwrócić się do instytucji przyznającej dofinansowanie z propozycją zastosowania innej formy, lokalizacji lub wielkości oznaczeń operacji/projektu. Jest to możliwe wyłącznie w przypadkach, kiedy ze względu na przepisy prawa nie można zastosować przewidzianych w Księdze wymogów lub kiedy zastosowanie takich form wpływałoby negatywnie na realizację operacji lub jej rezultaty. Po zapoznaniu się z propozycją, instytucja przyznająca dofinansowanie może wyrazić zgodę na odstępstwa lub zmiany. Wymagana jest pisemna zgoda, którą należy przechowywać na wypadek kontroli.
W sytuacji gdy beneficjent w ramach realizowanej operacji (w treści wniosku o dofinansowanie) używa sformułowania celu/nazwy operacji o ilości znaków uniemożliwiających ich zamieszczenie w sposób czytelny na tablicy, możliwa jest zmiana ich treści. Cel/nazwa operacji zawarta na tablicy może różnić się od treści zawartej we wniosku, pod warunkiem, że nowa treść zachowuje merytoryczny sens celu/nazwy operacji.
Przygotowano na podstawie materiałów dostępnych na stronnie www.mgm.gov.pl