Nośniki informacji wizualnej i reklam na obiektach zabytkowych. ICOMOS-POLSKA Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków jest wydawcą dwujęzycznej publikacji pt. Zasady projektowania i umieszczania nośników informacji wizualnej i reklam na obiektach i w obszarach zabytkowych autorstwa Bogusława Szmygina i Anny Fortuny-Marek.
Publikacja została wydana w ramach projektu: Opracowanie modelowego planu zarządzania dobrami kulturowymi światowego dziedzictwa UNESCO.
Spis treści:
WSTĘP
I. UWAGI WPROWADZAJĄCE
II. UREGULOWANIA PRAWNE DOTYCZĄCE ZEWNĘTRZNYCH NOŚNIKÓW INFORMACJI WIZUALNEJ
III. ZASADY DOTYCZĄCE ZEWNĘTRZNYCH NOŚNIKÓW
INFORMACJI WIZUALNEJ NA BUDYNKACH I W OBSZARACH
PODLEGAJĄCYCH OCHRONIE KONSERWATORSKIEJ
IV. ZEWNĘTRZNE NOŚNIKI INFORMACJI WIZUALNEJ –
DOBRE I ZŁE PRZYKŁADY
1. SZYLDY I GABLOTY
2. SZYLDY SEMAFOROWE
3. NAPISY I ZNAKI GRAFICZNE
4. WITRYNY, DRZWI, OKNA WYSTAWOWE
5. ELEMENTY WOLNOSTOJĄCE
6. BANERY I OSŁONY
V. ANEKS – SŁOWNIK POJĘĆ UŻYTYCH W PORADNIKU
We wstępie czytamy: „W ostatnich latach problem reklam w przestrzeniach publicznych – ich negatywy wpływ na estetykę i wartość zabytkowych obszarów, staje się coraz częściej przedmiotem zainteresowania, dyskusji i podejmowanych z różnym skutkiem działań regulacyjnych. Wszechobecne reklamy w obszarach historycznych zwróciły uwagę nie tylko specjalistów od ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego, ale również samorządów miast, mediów oraz coraz liczniejszych organizacji i ruchów obywatelskich.
Agresywne reklamy nie tylko bowiem zaśmiecają krajobraz miasta, ale też drażnią i zniechęcają mieszkańców oraz turystów. Walka z chaotycznymi tandetnymi reklamami w przestrzeni miejskiej staje się więc koniecznością. Zasadniczym problemem jest brak odpowiednich regulacji, które określałyby jakość, ilość, sposób i miejsce umieszczania reklam. W efekcie niszczone są ład i estetyka naszego otoczenia. […]”
Zachęcamy lekturę całego opracowania tematu: nośniki informacji wizualnej i reklam na obiektach zabytkowych, tym bardziej, że jest dostępna za darmo w formie pliku PDF. Publikację ICOMOS-POLSKA, można pobrać ze strony www.icomos-poland.org